TEST: Kde máš svou emoční základnu? Jak ovlivňuje tvůj život a jak ji změnit?


Lidských emocí je velké množství, a tak je přirozené, že některé z nich jsou nám bližší a prožíváme je častěji a jiné naopak ne tak často. Proč tomu tak je? Z jakých důvodů jsou ve tvém prožívání více zastoupeny zrovna ty konkrétní emoce a ne jiné? A jakým způsobem ovlivňují naši běžnou realitu a naši osobnost? Máme to celé v rukách, anebo je nám to dáno pro jednou a napořád?

Pojmem emoční základna můžeme označit takové emoce, ve kterých jsme doslova jako doma. Ty, které se v nás automaticky vyplavují v situacích, které vnímáme jako zátěžové, stresové nebo krizové. Ke kterým přirozeně a nevědomě vždy tendujeme. Pokud tě ještě v této chvíli spontánně nenapadá žádná z emocí, která je ta tvoje „základní“, zkus si udělat malý test a odpověz si na následující otázky, které by tě měly dovést k odpovědi.

  • Jaké emoce převládaly v rodině, kde jsi vyrůstala – jaké tam bylo emoční prostředí? Jakou emoční základnu měli v té době tvoji rodiče a sourozenci?
  • Jak tvé tělo reaguje, když jdeš pozdě, nestíháš a jsi v časovém tlaku?
  • Když se dostaneš do konfliktu s blízkým člověkem, jaká je tvá automatická emoční reakce na takovou situaci?
  • Jak reaguješ na nenadálé změny tvého denního programu nebo nečekané komplikace v plánu?
  • Který pocit ti naskočí ve chvíli, kdy se dozvíš o nepříjemném problému, který budeš muset vyřešit?
  • Jak automaticky reaguješ na hádky svých dětí nebo jejich emoční výbuchy?
  • S jakým pocitem se ráno budíš a večer usínáš? Do kterého pocitu se přirozeně vždy vracíš?

Tvůj přirozený emoční základ je tvořen právě tou emocí nebo emocemi, které ti nejčastěji vyšly jako odpověď na předešlé otázky. Je dobré vědět, že naše emoční prožívání je silně formováno již v dětství, prostředím, ve kterém se nacházíme, emočními základnami lidí, se kterými přicházíme nejčastěji do kontaktu. Pozorováním a učením jejich reakcí jsme si vytvarovaly ty naše. Samotné zjištění, že nejsme porouchané, jen máme hluboce vtisknuté cizí emoční vzorce, může být léčivé a povzbuzující.

Změna emočního nastavení

Pokud nás naše základní emoční nastavení vede do stresu, negativity a trápení, je velkou úlevou, když si uvědomíme, že můžeme reagovat i jinak. Že to můžeme změnit. Emoce, které se nám v jednotlivých situacích objevují, nejsou jednou pro vždy dané a trvalé, můžeme si vědomě zvolit jinou emoční základnu. Pokud je tvou emoční základnou třeba úzkost nebo strach, pojď si vědomě zvolit radost a potěšení. A cesta k této změně není tak obtížná, jak by se mohlo zdát.

Divotvorný mozek

Náš mozek je velmi tvárný a je tvořen množstvím neuronových spojení, která se neustále mění a nově přetvářejí. Jako příklad si představ, že ráno chystáš děti do školky a víš, že tam musíte dorazit do určitého času. Jedno z dětí se pomalu obléká, pak na sebe ještě shodí čaj, a tak se výrazně zdržíte. Situace časové tísně v tobě vyvolá úzkostné a panické pocity, které tvoří tvou emoční základnu. Z tohoto rozpoložení pak přistupuješ k sobě, k dětem, řízení auta atd. Ve chvíli, kdy se spustí tyto emoce, všechno v tvém těle se podle nich začne měnit a přizpůsobovat se jim. A pokud tomu vědomě nebudeš bránit a necháš rozeběhnout celý příval představ a myšlenek plných těchto pocitů, začne se to nabalovat. Tvá realita se přetvoří tak, aby zrcadlila a přitáhla ještě více úzkosti, paniky a bezmoci.

A ano, lze tomu zabránit. Představ si, že se ti v podobné situaci v hlavě roztočí kolotoč – jako ten na pouti – plný tvé základní emoce, kterou chceš nyní změnit. Třeba paniky. Když kolotoč nezastavíš, asi ti později nebude moc dobře, můžeš jet na vlně paniky klidně celý den a tvá energie se bude držet nízko. Když ale dokážeš v té chvíli říct stop, zmáčknout to pomyslné tlačítko, kolotoč zastavit, a zároveň přesměrovat pozornost na něco, co v tobě vzbuzuje radost, potěšení, soucit, lásku apod., vědomě přepneš na nový systém reakcí tvého těla. Z tohoto bodu máš daleko širší spektrum možností, jak situaci řešit a neutopit se v ní. V mozku se začnou tvořit nové neuronové mapy a znovu a znovu se posílí a vytvrdí kdykoliv, když zastavíš kolotoč negativních emocí, které ti dlouhodobě neprospívají a projedeš tou novou mapou plnou příjemných emocí. Tím postupně vytvoříš ve svém těle návyk, jak má reagovat v konkrétní situaci, a nastavíš si novou emoční základnu. A jako všechny změny v naší mysli, i zde je potřeba trpělivosti a častého trénování.

Chceš-li se ponořit hlouběji do fascinujícího světa emocí, naučit se s nimi lépe pracovat a přenastavit své neprospěšné emoční vzorce na vysoce podpůrné, můžeš se přihlásit do čtyřdenního kurzu Dary a výzvy emocí, který je nyní dostupný zdarma.

Odkaz najdeš zde: jazykemoci.cz.  

Přední mentorka žen zaměřená na ženskou sexualitu, sebelásku a seberozvoj. Studuje koučování na Institutu integrované sexuality v Americe. Založila projekt Alchymie ženy, kde během tří let prošlo kurzy již přes 35 tisíc žen. Napsala knihu Deník mámy a dcery a sama má dvě dospívající dcerky. Se svým manželem oslaví již 20 výročí od svatby a je jí velkou podporou nejen na podnikatelské cestě. Pořádá workshopy, konference, retreaty v zahraničí a online kongresy i kurzy, které pomáhají otvírat oči a milovat život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.