Změny posledního desetiletí, 2. díl

V prvním díle toho mini-seriálu jsme vám s Luci Bečkovou přiblížily, proč a jak se ohlédnout zpět za uplynulými deseti lety. Prošli jste si největší dary i lekce této dekády? Pustili jste se do vypracování zmiňovaných seznamů? Dnes vám přiblížíme druhou část této rituální rekapitulace a podíváme se na to, co z minulosti bude potřeba konečně opustit.

Pokud jste se si první částí cesty neprošli, vraťte se k ní TUDY.

Vezměte si k ruce svůj zápisník a psací potřeby a jdeme na to!

Sekce č. 3: Co jste připraveni pustit?

Tohle bude velké. A bude to vašim jediným úkolem této druhé části přípravy na nové desetiletí. Co všechno jste již připraveni se vzdát? Co všechno již můžete ze svého života pustit?

Při vypisování vám pomůže rozdělení do tří kategorií.

1. Staré projekty a cíle

Existuje ve vašem životě nějaký projekt nebo cíl, který se vám stále lepí na paty, ale upřímně jste si na něj nikdy nenašli čas? Možná je to něco, co nosíte neustále v myšlenkách, ale ani s odstupem času si to ve vašem životě nezískalo místo na prvních příčkách „to do listu“. Možná to byla dokonce myšlenka někoho jiného. Nebo očekávání rodiny, které prostě nevycházelo z vašeho srdce.

Staré cíle a projekty jsou podobné jako zbytky v lednici. Prostě si při pohledu na ně pokaždé řeknete: „Tohle už bychom měli opravdu sníst.“ – a říkáte si to týdny nebo dokonce měsíce. A tak to tam zabírá místo, začíná to plesnivět a vy se pokaždé při otevření lednice cítíte tak trochu provinile. Většina z nás má tyhle zbytky nejen v lednici, ale také v hlavě!

Pokud si uděláte čas a hodíte je na papír (případně do koše), můžete se jich konečně zbavit a vytvořit tak místo na příchod něčeho nového. Tím se posouváme k další podkategorii a tou je…

2. Vztek, zlost a smutek

A teď upřímně – existuje nějaká negativní emoce, které se prostě zuby nehty držíte? Máte v sobě nějakou emocionální zátěž, kterou jste ochotni konečně odhodit? Je ve vašem životě někdo, komu potřebujete odpustit – včetně vás samotných?? I přesto, že to ze začátku nemusí být vůbec jednoduché, nevzdávejte to a zkuste to vypsat na papír.

Jakmile je pojmenujete a rozhodnete se je nechat jít – způsob i cesta se časem objeví. Tohle je váš první krok k vyléčení.

3. Omezující přesvědčení a zastaralé příběhy

Jaká stará přesvědčení či příběhy jste si během posledních deseti let opakovali stále dokola? Jaké příběhy vám už prostě neslouží? Možná je to to omezující přesvědčení, že jste příliš staří nebo naopak příliš mladí na to, splnit si konečně vaše největší sny. Možná už jste konečně připraveni pustit se role oběti a toho, že tu pro vás prostě není místo, jste úplně zbyteční a všechno už stejně bylo vyřčeno a vykonáno. Možná to bude výmluva, že nemáte dost času nebo zkušeností.

Je načase pustit ta přesvědčení, že nejste dost dobří či dost schopní své sny přivést k životu.

Hluboce v srdci to stejně víte. Víte, že jste mnohem lepší, než si dokážete mentálně připustit. A víte co? My na to taky někdy zapomeneme. Nejste v tom sami! Tohle je však příležitost, jak se těchto omezení konečně zbavit 🙂

Znovu to všechno sepište a poté si seznam důkladně projděte. Opět vytvořte sekci „Co bylo nejdůležitější a proč?“ – stejně jako v první části. Při výběru vám pomohou otázky typu:

„Co mě tohle vlastně stálo za posledních deset let?“

„Od čeho mě tohle přesvědčení drželo dál? Co jsem kvůli toho nemohl/a začít nebo dokončit?“

A nezapomeňte zmínit, proč je pro vás nyní klíčové to nechat odejít. Co chcete před začátkem nového desetiletí konečně pustit?

Tímto končí část č. 2 tohoto rituálního ohlédnutí za lety 2010-2019. Pokud se budete chtít o některá ze svých uvědomění podělit, neváhejte sdílet na FB stránce Alchymie ženy s hashtagem #zmenyposlednihodesetileti Vězte, že sdílení i poměrně intimních záležitostí může otevřít oči nejen vám a lidem ve vašem okolí, ale také jedincům, které jste třeba nikdy nepotkali.

Přední mentorka žen zaměřená na ženskou sexualitu, sebelásku a seberozvoj. Studuje koučování na Institutu integrované sexuality v Americe. Založila projekt Alchymie ženy, kde během tří let prošlo kurzy již přes 35 tisíc žen. Napsala knihu Deník mámy a dcery a sama má dvě dospívající dcerky. Se svým manželem oslaví již 20 výročí od svatby a je jí velkou podporou nejen na podnikatelské cestě. Pořádá workshopy, konference, retreaty v zahraničí a online kongresy i kurzy, které pomáhají otvírat oči a milovat život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů