Otevři svůj hrudník a získej zpět svou sílu

Článek pro vás napsala Edita Strusková, účastnice ročního zážitkového členství Evoluce poslání. Edita je autorkou projektů Prsa v hájiTělo v cajku. Coby fyzioterapeutka se věnuje ženám a na svém příběhu jim ukazuje, že pečovat o své zdraví a dělat si čas na sebe není jen prázdná fráze. V kurzech učí skrze pohyb najít cestu zpět ke svému tělu a naučit se vnímat jeho signály. Edita si prošla dvakrát rakovinou prsu a tvoří tedy i kurzy pro ženy po operaci a učí je, jak mít znovu ráda své tělo, jak mu důvěřovat a jak se o něj starat, aby nebolelo.

Jak často si během dne uvědomíš svůj hrudník? Možná až tehdy, když tě začnou bolet záda, ramena, nebo když zjistíš, že se nedokážeš plně nadechnout a něco tě na tvém nebo ve tvém hrudníku tíží. Hrudník je místem, kde se v těle potkává dech, pohyb a emoce. Je to náš vnitřní prostor svobody – nebo také vnitřní brnění, pokud ho nevědomky zavíráme. Co všechno se skrývá za staženým hrudníkem? A jak ho znovu otevřít, aby se ti lépe dýchalo, žilo a cítila ses volnější? Pojď se na chvíli zastavit a ponořit se do příběhu svého hrudníku. Možná ti ukáže cestu zpátky k sobě.

Hrudník je tvořen hrudní páteří, žebry a hrudní kostí. Jelikož ukrývá naše nejdůležitější orgány – srdce a plíce, musí být již z principu méně pohyblivý. Ale jeho pružnost je klíčová pro zdravý dech i volný pohyb horní části těla. A jelikož je v těle vše propojené, odráží se jeho stav i na vzdálenějších částech těla.

Co se děje, když hrudník tuhne a ztrácí pohyblivost?

  • Dochází k omezení našeho dechového objemu: Tuhý hrudník nedovolí plné rozpínání plic, což snižuje efektivitu dýchání.
  • Přetěžují se svaly (nejen) kolem hrudníku: Krk, ramena a bedra často přebírají práci za ztuhlý hrudník, což vede k bolestem a napětí.
  • Snižuje se pohyblivost páteře: Ztráta pružnosti v hrudní části omezuje celý pohybový řetězec.

Pravidelné jemné mobilizace hrudníku, vědomé dýchání a protahování mohou postupně obnovit jeho přirozenou pohyblivost a podpořit zdraví celého těla. Dočti do konce, najdeš tam praktické tipy a jednu pozvánku, kde se dozvíš ještě víc.

Proč hrudník tuhne:

  1. Dlouhodobé sezení a špatné držení těla
    Při sedavém způsobu života se často hrbíme – ramena padají dopředu, hrudník se uzavírá a svaly kolem páteře ochabují nebo se přetěžují. Páteř v hrudní části ztrácí pružnost a její přirozenou křivku.
  2. Stres a napětí
    Při stresu se naše tělo instinktivně stáhne do obranné pozice – ramena se přibližují k uším, hrudník se chrání. Dlouhodobý stres tak vede k chronickému stažení svalů kolem hrudníku.
  3. Povrchní, zrychlené dýchání
    Když dýcháme mělce a rychle, což je běžné při stresu, únavě nebo nedostatku pohybu, hrudník nemá šanci se plně rozpínat. Postupně se ztrácí jeho pružnost a kapacita.
  4. Nedostatek pohybu a jednostranná zátěž
    Pokud nepodporujeme přirozenou rotaci, ohýbání a otáčení hrudníku (například při sportech, tanci, protahování), jeho struktury tuhnou. Jednostranné pohyby, jako je práce u počítače nebo péče o malé dítě, přispívají k jeho zablokování.
  5. Potlačování emocí
    Naše tělo si „pamatuje“ i emocionální zranění. Když dlouhodobě potlačujeme smutek, strach nebo hněv, hrudník se uzavírá, aniž bychom si to uvědomovali. Tělo si vytváří fyzickou „brnění“ jako ochranu.

Když se uzavírají emoce

Hrudník není jen fyzickou strukturou – je také citlivým prostorem, kde se usazují naše prožitky. Každá z nás určitě někdy zažila chvíle, kdy bylo snazší necítit všechno naplno, uzavřít se a nedovolit svým emocím se naplno projevit.

Jenže potlačené emoce, jako je smutek, strach nebo nevyjádřená radost, se často usazují právě v oblasti hrudníku a vytvářejí vnitřní tlak a tíhu. A to vede ke ztrátě vitality a odpojuje nás to od vlastního prožívání, radosti a spontaneity.

Otevřít hrudník na psychické úrovni znamená dát si prostor cítit, projevit se a být v kontaktu se svými emocemi. A to se všemi – pozitivními, ale i s těmi ne úplně lehkými. Není to jednoduché. Ale poklady je třeba hledat v hloubce a někdy umění ponořit se do svých emocí je to nejcennější, co pro sebe můžeš udělat.

A teď mini cvičení: Probuď svůj hrudník

Vyzkoušej jednoduché cvičení, které ti pomůže jemně otevřít hrudník a uvolnit dech.

  1. Sedni si nebo se postav. Zavři oči a chvíli jen vnímej svůj přirozený dech – bez snahy ho měnit.
  2. Polož si jednu ruku na hrudní kost (uprostřed hrudníku) a druhou na spodní žebra. S nádechem jemně vnímej, jak se hrudník rozpíná pod tvými dlaněmi. S výdechem nech dech volně odcházet.
  3. Začni se s dechem jemně pohybovat. Představ si, že se s nádechem otevíráš dopředu, do stran a dozadu – jako by tvůj hrudník byl květina, která se rozvíjí.
  4. Přidej malý pohyb. S nádechem jemně roztáhni paže do stran, otevři hrudník, zvedni bradu kousek vzhůru. S výdechem se vrať zpět – ale zůstaň otevřená.
  5. Opakuj 5–10 nádechů. Každým dechem dovol svému hrudníku být o kousek volnější.

Tip:
Pokud ucítíš jakékoliv emoce (radost, smutek, uvolnění), jen je nech plynout. Hrudník je místo, kde si můžeš dovolit cítit.

Na závěr tu pro tebe mám pozvánku. Pokud chceš poznat tajemství tvého hrudníku a zjistit, jak ho uvolnit a otevřít, tak koukni tady. Najdeš tam 3 kroky, jak opečovat svůj hrudník.