Článek pro vás napsala Edita Strusková, účastnice ročního zážitkového členství Evoluce poslání. Edita je autorkou projektů Prsa v háji a Tělo v cajku. Coby fyzioterapeutka se věnuje ženám a na svém příběhu jim ukazuje, že pečovat o své zdraví a dělat si čas na sebe není jen prázdná fráze. V kurzech učí skrze pohyb najít cestu zpět ke svému tělu a naučit se vnímat jeho signály. Edita si prošla dvakrát rakovinou prsu a tvoří tedy i kurzy pro ženy po operaci a učí je, jak mít znovu ráda své tělo, jak mu důvěřovat a jak se o něj starat, aby nebolelo.
Jak často si během dne uvědomíš svůj hrudník? Možná až tehdy, když tě začnou bolet záda, ramena, nebo když zjistíš, že se nedokážeš plně nadechnout a něco tě na tvém nebo ve tvém hrudníku tíží. Hrudník je místem, kde se v těle potkává dech, pohyb a emoce. Je to náš vnitřní prostor svobody – nebo také vnitřní brnění, pokud ho nevědomky zavíráme. Co všechno se skrývá za staženým hrudníkem? A jak ho znovu otevřít, aby se ti lépe dýchalo, žilo a cítila ses volnější? Pojď se na chvíli zastavit a ponořit se do příběhu svého hrudníku. Možná ti ukáže cestu zpátky k sobě.
Hrudník je tvořen hrudní páteří, žebry a hrudní kostí. Jelikož ukrývá naše nejdůležitější orgány – srdce a plíce, musí být již z principu méně pohyblivý. Ale jeho pružnost je klíčová pro zdravý dech i volný pohyb horní části těla. A jelikož je v těle vše propojené, odráží se jeho stav i na vzdálenějších částech těla.
Pravidelné jemné mobilizace hrudníku, vědomé dýchání a protahování mohou postupně obnovit jeho přirozenou pohyblivost a podpořit zdraví celého těla. Dočti do konce, najdeš tam praktické tipy a jednu pozvánku, kde se dozvíš ještě víc.
Hrudník není jen fyzickou strukturou – je také citlivým prostorem, kde se usazují naše prožitky. Každá z nás určitě někdy zažila chvíle, kdy bylo snazší necítit všechno naplno, uzavřít se a nedovolit svým emocím se naplno projevit.
Jenže potlačené emoce, jako je smutek, strach nebo nevyjádřená radost, se často usazují právě v oblasti hrudníku a vytvářejí vnitřní tlak a tíhu. A to vede ke ztrátě vitality a odpojuje nás to od vlastního prožívání, radosti a spontaneity.
Otevřít hrudník na psychické úrovni znamená dát si prostor cítit, projevit se a být v kontaktu se svými emocemi. A to se všemi – pozitivními, ale i s těmi ne úplně lehkými. Není to jednoduché. Ale poklady je třeba hledat v hloubce a někdy umění ponořit se do svých emocí je to nejcennější, co pro sebe můžeš udělat.
Vyzkoušej jednoduché cvičení, které ti pomůže jemně otevřít hrudník a uvolnit dech.
Tip:
Pokud ucítíš jakékoliv emoce (radost, smutek, uvolnění), jen je nech plynout. Hrudník je místo, kde si můžeš dovolit cítit.
Na závěr tu pro tebe mám pozvánku. Pokud chceš poznat tajemství tvého hrudníku a zjistit, jak ho uvolnit a otevřít, tak koukni tady. Najdeš tam 3 kroky, jak opečovat svůj hrudník.