Jak proměnit své sny v realitu

Taky to znáš? Někdy máš pocit, že jsou lidé, kteří si zaslouží žít své sny, že je to výsada jen některých, mezi které ty ale nepatříš. Když začneš snít, naskakuje ti velká spousta myšlenek, které tě od plnění tvých snů odrazují, a ty pak sama sebe sabotuješ, když se jimi necháš zastavit. Všichni můžeme své sny proměňovat v realitu. Všichni. Jde jen o to, vědět, co chceš a ověřovat si, jestli je to opravdu tvoje. Nahlížet do hloubky a zjišťovat, co je to tvé a co je jen od někoho převzaté. Jen to nejlepší je pro tebe dobré a když jsi šťastná a naplněná ty, promítne se to do celého širokého okolí a všech oblastí tvého života.

Mám pro tebe šestikrokový akční plán k proměnění tvých snů v realitu.

1) Proč – Proč po tom toužíš, jaký je tvůj záměr? Je tam rozvinutá sebeláska? Vychází tvé přání z přesvědčení, že pro sebe teď a tady jsi důležitá, že se můžeš obejmout, pečovat o sebe a sytit prázdná místa ve svém nitru? Je důležité mít silnou vnitřní motivaci, protože když budeš něco dělat „jen“ pro dobro celého světa, ale nebudeš tam ty, tak to nestačí, nebude to fungovat. Na začátku musí stát tvůj vlastní velký smysl toho celého, až potom se to může rozšiřovat na tvou komunitu, do okolí a dál.

2) Úklid starého – Když toužíme po novém, tak nejprve potřebujeme odklidit to staré, abychom tomu novému vytvořily prostor. Platí to jak pro okolní prostředí, tak pro naši mysl, návyky, zvyklosti. Pusť staré zvyky a vytvoř si nové, uč se nové dovednosti, které tě povedou tam, kde chceš být. Často se stává to, že když jsme na něco zvyklé, tak si třeba dlouhou dobu vůbec nevšimneme, že nám něco není pohodlné a už nám to nevyhovuje. Něco tě třeba blokuje, omezuje, ale tobě to připadá docela v pořádku a nechceš jít do změn. A tak si pak stále frčíme v těch starých návycích a myšlenkových vzorcích.

Nalaď se na svůj sen a odpověz si na tyto otázky:

Jaký 1 starý návyk chceš změnit na nový?

Jaké 1 místo ve tvém prostředí nebo domácnosti chceš uklidit nebo upravit tak, jako bys ten svůj sen už nyní žila?

Odpovědi si zapiš a pusť se do akce.

3) Zdroj v sobě – Obvykle když máš nějaký cíl, kterého chceš dosáhnout, tak bys tam nejraději už teď byla, a když se to hned neděje, můžeš mít tendenci být k sobě nelaskavá. Do některých snů ale potřebujeme takříkajíc vnitřně dorůst. Z nuly na sto to nejde, potřebujeme se na tu novou realitu připravovat a ladit postupně. Je to, jako kdyby sis dala cíl, že uběhneš půlmaraton a hned jsi šla a bez přípravy chtěla zaběhnout třeba 10 kilometrů. Nejspíš bys to vůbec nedoběhla, a i kdyby ano, nejspíš bys byla tak vyřízená, že by ti to vzalo na dlouhou dobu chuť běhat.

Proto když začneme dělat v životě nějaké změny, potřebujeme jít postupně a rozšiřovat si svou kapacitu, ten náš vnitřní zdroj po částech. Velmi to souvisí i s pocitem bezpečí – při změnách tě může napadat, že když do toho půjdeš, tak nebudeš v bezpečí. Abychom si mohly své sny plnit, potřebujeme vystupovat ze své komfortní zóny, mimo pocit bezpečí. A proto zároveň potřebujeme ty kroky ven dělat, ale také se vracet k sobě a pocit bezpečí si v sobě rozšiřovat, hýčkat a samy si ho umět dát. Dát si tu důvěru, že všechno je v pořádku. A to nejenom tak, že o tom přesvědčíme mysl, potřebujeme zabydlet pocit bezpečí v těle. Doslova ho do sebe vtisknout.

Věnuj každý den pozornost svému tělu: jak se teď cítí, co potřebuje? Protáhnout, prodýchat, napít se? Nauč se tělu naslouchat a naslouchej mu, i když se v bezpečí necítí. Stačí už jen to, že si toho začneš všímat.

Když se rozhoduješ, ptej se nejen hlavy, ale i těla – jak reaguje při představě určité situace nebo činnosti, je mu to příjemné?

Respektuj své tělo. Namísto neustálých očekávání a požadavků, jak by ve které situaci mělo reagovat, přijmi to, jak se projevuje.

4) Metoda 2×2 – Velké sny tě mohou zastrašit, zdají se nereálné nebo příliš vzdálené. Když si ten obří cíl představíš, nevíš, jak se k němu dostat, a tak jeho realizaci můžeš neustále odkládat na neurčito.

K tomu, aby se začaly dít změny, ale stačí klidně jen 2 minuty ráno a dvě minuty večer. Tak krátký časový úsek ve svém programu najdeme úplně všechny, ať už jsme jakkoliv vytížené, máme malé děti nebo hromadu úkolů před sebou. Tím odpadne sabotér toho, že na něco nemáš čas nebo že to nejde. Potřebujeme dělat vytrvale malé krůčky vpřed, jít do praktických věcí a každodenním opakováním si nové návyky ukotvovat.

Vyber si své téma – co tě teď posune? Co teď po dobu 1 měsíce budeš metodou 2×2 dělat?

Dej si závazek, že to tak bude, ideálně o tom řekni někomu blízkému, kdo ti to čas od času připomene.

5) Podpora, komunita – Máš někoho, s kým můžeš sdílet, co se ti podařilo a co ne? Někoho, kdo je na cestě dál než ty a může tě inspirovat? Když trávíme čas s takovými lidmi, automaticky se nám otevírá nastavení mysli, už jen tím, že jsme v jejich přítomnosti. Obrovsky nás to posouvá.

Nakresli si strom, kde je 10 větví – to jsou lidé, se kterými trávíš nejvíce času. U každého z nich si napiš 3 hlavní esence toho člověka. Pak se podívej, co se opakuje, co mají tito lidé společné. Je tam něco inspirativního, anebo jsou to spíš negativní atributy, které v životě nechceš? Pokud převažuje to negativní, změň to. Začni rozšiřovat svůj okruh přátel a blízkých lidí o takové, kteří tě mohou posouvat a inspirovat na cestě za tvým snem. Mohou to být offline kontakty, ale i ty v online prostoru.

6) PřekážkyJaké by to bylo, kdyby? Tahle kouzelná věta ti může krásně pomoci rozšiřovat si obzory a testovat, kam tě to nyní směřuje a do čeho se máš pustit dál. Pojď zkoušet nové věci a představuj si, jaké by to bylo, kdybys udělala toto nebo vyzkoušela tohle? Je to příjemná představa, vzbuzuje to v tobě vášeň? Pokud ano, jdi do toho. Klidně i s tím, že možná přijde zkouška, ale ty jsi odhodlaná pokračovat. Zároveň pokud je ti ta představa nepříjemná a vzbuzuje až tělesný odpor, poslouchej intuici a své tělo.

Sny jsou tu pro každého, kdo je připraven je žít. Už to, že po něčem toužíš znamená, že ti to patří, že je to ve tvém poli možností připraveno. Zkus tento šestibodový akční plán a ze tvého snu, který se zprvu zdál nemožný, se postupně může stát realita.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů