Objev v sobě divošku

Je nespoutaná, sama sebou, intuitivní, odvážná, přímá, nebojí se být viděna a slyšena, odhaluje limity ve své mysli i v myslích ostatních lidí, neustále sebe i okolí posouvá, roste, učí se. Divoška. Vlčice. Je ukrytá v každé z nás, ve mně i v tobě. Pojďme ji společně najít a potkat se s ní, využít její schopnosti a ukotvit ji v sobě.

Ženské archetypy jsou prastaré vzorce, role, které popisují jednotlivé aspekty, jenž v nás ženách žijí a přebývají už odedávna. Chtějí být uznány a projeveny a nabízejí ti mnoho darů a užitku, když z nich budeš vědomě čerpat a propojovat se s nimi. Záměrem je, aby v nás všechny ženské archetypy byly v souladu a rovnováze, abychom žádný z nich nežily příliš vyhraněně a aby stíny jednoho archetypu mohly být přirozeně vyváženy dary jiného.

Prastarý vzorec Divoké ženy je podmanivě svébytný a silný. Ona je dokonale propojená se sebou, se svou duší, se svou spiritualitou, má skvěle rozvinutou intuici, řídí se svým instinktem.

Poznáš ji v sobě, když toužíš po svobodě a volnosti, protože ta je pro ni obrovsky důležitá. Už úplně slyšíš hvízdání větru na kopci nebo šumění mořských vln narážejících na skálu, cítíš bubnování v hloubi Země i ve svém vlastním nitru, slyšíš praskat oheň a následuješ svou energii. Chceš tančit nahá na lesní mýtince nebo uhánět údolím na koňském hřbetu? Pojď! Divoška se vrací a dělá přesně to, co chce, způsobem, jakým chce a osvobozuje sebe i ostatní od nánosů společenských „pravd“ a zaběhnutých přesvědčení. Shazuje okovy a léčí duše. Je volná, divoká, je sama sebou. Potřebuje komunikovat svou pravdu a nebojí se být viděna a slyšena. Ukazováním na nefunkční a omezující zvyklosti posouvá své okolí i sama sebe. Když toužíš zkoumat hluboko v sobě, růst a vzdělávat se, neustále oťukávat, jaké to je, sejít z cesty, opustit staré a zažít nové, dobrodružství a akci. Když cítíš, že se dobře znáš, víš, co chceš i co nechceš a nejdeš přes sebe. Když ráda zkoušíš nové věci, zážitky, prožitky, a to i v sexuální oblasti. Tak tam všude se projevuje Divoká žena ve své plné síle a zářivosti.

Zároveň ale, když v sobě žijeme Divošku příliš, je v nás ve velké dominanci, tak se projeví i její stíny, kterými jsou chaotičnost, nepředvídatelnost pro sebe i pro ostatní, problém dokončovat své úkoly a jít za svými cíli. Také může příliš tlačit na ostatní, chybí jí empatie a laskavost, kterou by dodal třeba archetyp Matky. Často prožívá velmi silné proudy emocí, především hněvu, je v ní obrovská energie, tvůrčí i destrukční.

Chceš-li pozvat Divokou ženu více do svého života, vyzkoušej následující možnosti, jak se s ní propojit:

 • buď často v přírodě a často sama se sebou,
 • důvěřuj svému vnitřnímu hlasu, více mu naslouchej, nech se vést intuicí,
 • vezmi si papír a tužku a sepiš si různé limity a omezení, které máš zažité, ať už z rodiny, školy, ze svého okolí, uč se je rozpoznávat a zkoumej, které z nich už s tebou neladí, neslouží ti, ale přesto je stále žiješ,
 • hledej odpovědi sama v sobě, rozvíjej své dary,
 • pracuj s bylinkami – připrav si vlastní čajové směsi, bylinky na napářku nebo třeba vykuřovadla,
 • projevuj se svobodně – zpívej, bubnuj, tanči,
 • říkej svou pravdu, mluv nahlas,
 • choď bosá v trávě, uzemňuj se, a když už je energie na tebe moc, klidně si jen tak sedni na zem a prodýchej se,
 • hledej, kde můžeš léčit, předávat svou moudrost a své dary, kde se zaměřit více na ostatní,
 • kultivuj svou schopnost naslouchat a v tu chvíli utlumit svou potřebu komunikovat stále jen svůj pohled,
 • obleč si to, co ti divokou ženu evokuje,
 • obklopuj se věcmi a prostředím, které ti vyvolává pocit tohoto archetypu,
 • zkus se se svou divoškou spojit pomocí vizualizace nebo jí napsat dopis.

Dovol si být krásně divoká, nezkrocená žena, cítit sama sebe, projevit se, být propojená s životem, tančit, zkoumat, rozbíjet limity a omezení. S tímto archetypem je také přirozeně spojen osobní růst a touha poznávat a učit se. Kolik toho z Divošky v sobě máš?  

_________________________________

Sedm archetypů žen, sedm klíčů ke svému nitru. Objev svůj dominantní archetyp a zjisti, jaké aspekty v sobě podpořit a zesílit, a jaké naopak utlumit.

Jsi velmi svobodomyslná, pravdivá a nespoutaná jako Divoška? Nebo v tobě převažuje spíše péče o ostatní, soucit a dávání, jak to umí Matka? Můžeš se poznat i v Milence, která je šťavnatá, má ráda krásu a ví přesně, co chce a jak se k tomu dostane.  Pokud v tobě převažuje archetypální Dívka, cítíš stálé nadšení, svět ti leží u nohou, jsi hravá a mladistvá. Archetyp Bojovnice je nejvíce charakterizován nezávislostí, soběstačností a energickým vytyčováním a dosahováním svých cílů. Moudrá žena ve své síle přináší hloubku, důvěru v život a schopnost vidět pod povrch a porozumět. A pokud žiješ nejvíce archetyp Královny, tak znáš dobře svou hodnotu, potenciál svůj i svého království, jsi přirozená lídřice a mocná tvůrkyně života. A o těchto archetypech si napíšeme zase příště.

Přední mentorka žen zaměřená na ženskou sexualitu, sebelásku a seberozvoj. Studuje koučování na Institutu integrované sexuality v Americe. Založila projekt Alchymie ženy, kde během tří let prošlo kurzy již přes 35 tisíc žen. Napsala knihu Deník mámy a dcery a sama má dvě dospívající dcerky. Se svým manželem oslaví již 20 výročí od svatby a je jí velkou podporou nejen na podnikatelské cestě. Pořádá workshopy, konference, retreaty v zahraničí a online kongresy i kurzy, které pomáhají otvírat oči a milovat život.
Komentáře
 1. Alice Veselá napsal:

  Překrásný pohled. Děkuji.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů