5 tipů mindfullness, které vám pomohou nalézt klid

Víte, jak to mají malé děti? Netouží věci udělat, ony je chtějí prostě DĚLAT! Právě v užívání si činnosti jako takové tkví jejich tajemství nekonečného elánu a radosti ze života. Pojďme si zkusit alespoň trochu toho jejich nadšení a energie uloupnout i pro sebe a několikrát za den se ponořit do toho, co právě děláme, ať už je to cokoli.

Každý den je náš mozek bombardovaný přílivem emailů, zpráv, aktualizací stavů na sociálních sítích, kontrolou check-listů atakdále atakdále. Ze všech stran jsme zahlcovány nejrůznějšími podněty a úkoly, a tak není divu, že začínáme cítit napětí, špatně se soustředíme, máme blbou náladu a jsme celkově nevyrovnané a podrážděné. Ve chvíli, kdy si to uvědomíme, začneme se samy sebe ptát – co bych pro sebe mohla dnes udělat, abych se cítila lépe a nahromaděné napětí uvolnila z těla ven?

Možností je nepřeberně, známe přeci tolik technik a tipů: jít do přírody, hodinu meditovat, rozproudit své tělo tancem, protáhnout se v několika jógových pozicích, dopřát si napářku nebo jiný očišťující rituál… To vše můžeme. Ale nemusíme. Ne vždycky totiž vykouzlíme čas pro sebe tak dlouhý, jak bychom si představovaly. Dobrá zpráva je, že zregenerovat tělo i mysl se dá i během každodenních činností, které nejsou ničím výjimečné a nevyžadují žádný čas navíc. O co tedy jde?

Odpověď je skrytá v prožívání přítomného okamžiku, v bdělé pozornosti neboli plném uvědomování, chcete-li, anglicky jedním slovem Mindfullness. Nepotřebujeme k tomu vůbec nic navíc, postačí nám běžné činnosti, které děláme během dne, a naše vědomé rozhodnutí pro sebe něco udělat. Pojďme si nyní ukázat konkrétní tipy, jak toto plné prožívání do našich životů vnést a naladit se tak více na své pocity a potřeby během dne.

CHŮZE

Obujte se do bosých bot, ponožek, anebo nejlépe zůstaňte bosky. A zkuste se zaměřit se na to, jak našlapujete. Jak se vaše prsty, klenba a paty dotýkají země? V jakém pořadí, s jakou intenzitou a četností? Děláte krátké nebo dlouhé kroky, chodíte rychle nebo zběsile přebíháte z místa na místo? Soustřeďte se na každý krok, ať už jdete kamkoli – přecházíte z pokoje do pokoje při obstarávání domácnosti a dětí, jste venku, v práci, jdete k autu nebo na vlak. Možná to nepůjde hned, ale vždy, když si na to vzpomenete, ponořte se do okamžiku TEĎ pozorováním své chůze.

TIP: Zkuste extra pomalou chůzi – jděte, co nejpomaleji dokážete. Uvědomte si začátek a konec každého kroku. Jeden krok může trvat třeba i minutu. Kolik jich takto zvládnete udělat?

DECH

Věděly jste, že kytovci se nadechují zcela vědomě? Jejich spánek ve svislé poloze pod hladinou je lehký, aby mohli vzduch doplnit, když ho potřebují. My lidé, ač jsme také savci, se v tomto lišíme a dýcháme během dne i noci samovolně, aniž bychom si to uvědomovali. Ale co když právě dech použijeme jako mocný nástroj, který nás může dovést do přítomného okamžiku? Toto cvičení je

v podstatě druh meditace, při níž dosáhneme během chvíle zklidnění a uvolnění. Zkusme se v každodenních činnostech, při kterých nám začínají tuhnout svaly a dostáváme se do napětí, na chvíli zastavit a zavřít oči.

Třikrát se zhluboka a klidně nadechněte a vydechněte. Můžete si položit ruce na místa na těle, kde cítíte potřebu, poposednout si, trochu zahýbat rameny, zavrtět se, aby se rozpustilo ještě více napětí. Poté začněte pozorovat každý nádech a výdech a vaše pocity v těle. Pozorností zůstávejte plně u dechu a těla několik minut. Po nějaké době možná zjistíte, že se vaše myšlenky rozutekly k rozdělané práci, to ale vůbec nevadí. Můžete se vrátit k pozorování dechu anebo cvičení ukončit. I pět minut takového zastavení stačí na to, abychom si udržely právě získaný klid i po mnohem delší dobu. Je dobré toto provádět několikrát denně, proto doporučuji nastavit si na telefonu časovač, který vám bude tato malá zastavení bezútěšně hodinu co hodinu připomínat.

TIP k udržení pozornosti na dech: Říkejte si stále „nadechuji – vydechuji“.

JÍDLO

Umíte si vychutnat jídlo a těšit se z něj? Když se rozhlédneme kolem sebe, málokdy vidíme někoho, kdo sám sedí v restauraci a jí bez mobilu či novin v ruce. Konzumace jídla se stala jen další z mnoha činností vykonávanou takzvaně na autopilota. Jde to ale i jinak. Vědomě si vyhraďte čas na jídlo a pozornost věnujte i servírování. Plný talíř si prohlédněte – lahodí vašemu oku? Líbí se vám, jak spolu ladí barvy na talíři? Zkuste si přivonět, je vám vůně příjemná? Pusťte se do toho a zkoumejte, jakou v ústech cítíte chuť. Jakou má jídlo strukturu a konzistenci? Křupe? Nebo se rozplývá na jazyku? Jak spolu hrají chutě různých ingrediencí? Pomalu a důkladně kousejte, zpracovávejte každé sousto a snažte se co nejvědoměji vychutnat živiny, které vámi vybrané jídlo do těla přináší a láskyplně ho obohacuje. Jaké to bylo? Zkusíte to příště znovu?

TIP: Když budete takto jíst, dříve se nasytíte, a nebudete toho potřebovat sníst více, než je potřeba. Je tedy pravděpodobné, že tím prospějete i svému zdraví.

KAŽDODENNÍ ČINNOSTI

Stejně jako u jídla, tak i u dalších činností můžete zkoušet zaměřovat plnou pozornost na to, čemu se právě věnujete. Věšíte prádlo? Můžete se vědomě ohýbat a natahovat a dopřávat si tak radost z pohybu a protažení. Při vaření zdravého a chutného jídla si dovolte plně se ponořit do loupání, krájení i opékání. Důležité je mít pracovní plochu čistou a připravenou k tomu, abyste mohly začít. Nachystejte si všechny potřebné nástroje a suroviny. Jednotlivé kousky zeleniny si důkladně prohlédněte – jaký mají tvar, jsou vůbec čerstvé? Voní? Každý kousek omyjte vodou a pozorujte, zda se odstranila všechna špína. Jak tvrdý nebo měkký je vybraný kousek zeleniny, který potřebujete nakrájet? Podobně můžete pokračovat během celého procesu přípravy. U jídla jsou láska a péče věnované jeho přípravě obzvláště cenné, protože tuto pozornost vlastně věnujete „palivu“, které vám pokrm dodává. Podobně všímavé můžete pak být ke všem činnostem, které přes den děláte: čištění zubů, oblékání, stlaní postele, řízení auta… Co dalšího vás napadá?

ZPOMALENÍ

Pozor, toto cvičení není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Obzvlášť pro ty z vás, které mají tendenci všechno dělat rychle či dokonce provádět více činností najednou. Cílem je prodloužit čas vykonávané činnosti a zároveň jednu činnost nepřerušovat druhou. Čím rychleji totiž danou činnost provádíme, tím méně času máme. Když naopak zpomalíme, získáme najednou času více. Je to opravdu tak. Provádíme-li zrychlené pohyby, nevnímáme, co se děje okolo nás, a čas prosviští, ani nevíme jak. Spěcháme jen proto, že jsme si samy ve své hlavě určily, že potřebujeme něco stihnout. Stop. Řekněte si „mám čas“ a zkuste zpomalit. Nebo úplně zastavit. Když zastavíme tělo, mysl ho bude následovat.

Uvědomte si, jakou rychlostí byste se za normálních okolností pohybovala, a zkuste toto tempo snížit na polovinu. Při tom používejte všechny smysly – vnímejte předmět nebo danou činnost pomocí zraku, sluchu, čichu, chuti i hmatu. Zhluboka a vědomě dýchejte, veškeré úkony provádějte klidně a pozorně a nezapomeňte si každou chvíli náležitě užívat. Zvědomte si začátek i konec úkonu, pak teprve pokračujte v další činnosti. Nezačínejte nic nového, dokud nedokončíte, co máte rozdělané, nevyužívejte mezičasy, které se objeví, rozptýlíte tím svojí pozornost. Mezi jednotlivými úkony si vychutnejte šálek kávy nebo čaje.

TIP k procvičování zpomalování: Pozorujte, jak se vaří voda na čaj nebo se stahuje soubor na počítači, a nezačínejte při tom nic nového. To je výzva, no ne?

Je možné, že vám v tyto okamžiky uvolnění a odevzdání začnou proudit nápady a vyplují na povrch i nejrůznější uvězněné myšlenky. To je skvělé! Jen si jich všimněte, pokud je potřeba, tak je zapište. Je to znamení, že něco zevnitř chce vyjít na světlo, a vy mu to právě umožňujete. Pokud se nic neděje, je to také v pořádku, účinky Mindfullness totiž nebývají patrné okamžitě. Je potřeba se ponořovat do plné bdělosti opakovaně a často. Po nějaké době, která se u každého bude lišit, můžete začít pociťovat, že se lépe soustředíte a rozhodujete, jste lépe naladěná, vyrovnanější a máte chuť tvořit . Pokud si tato zastavení přes den dopřejete, časem se stanou příjemným zvykem a vy pak budete sklízet jejich plody jen za to, že žijete. A to stojí za tu počáteční snahu, co říkáte?

Pojďme tedy postupně – den za dnem – nacházet samy sebe tím, že budeme pomaloučku dávat dohromady střípky nás samých, které jsme na cestě životem rozbily a poztrácely.

„Zvolněte své tempo a začněte si všímat krásy, která vás nyní obklopuje, a tak opět vplujete do radosti a potěšení.“ Rebecca Campbell

Komentáře
  1. Klars napsal:

    Děkuji, to jsem právě potřebovala číst.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.