V průběhu růstu našeho projektu, a zejména na jeho začátku, přicházejí velmi často překážky, které nás mohou překvapit, ale neměly by nás zastavit. Když o nich budeš vědět, můžeš je v reálném čase zpracovat daleko lépe, než kdyby tě zaskočily nepřipravenou. Vybrala jsem pro tebe 3 těžší momenty v podnikání, které se dříve nebo později pravděpodobně objeví.
1) Nepodpora blízkých
Tohle může hodně bolet. Toužíš po tom, aby tě blízcí podpořili ve tvých životních rozhodnutích, ale ono to tak mnohdy není. Zvlášť, pokud sami nepodnikají nebo nemají zkušenost s online byznysem, jejich pochopení pro věc nelze automaticky očekávat. Tento nesoulad, který pak vznikne mezi tvým nadšením a jejich nedůvěrou, úvahami o tom, co tě na tom tak láká, nebo proč „riskuješ“ a nezůstaneš radši v „jistém“ zaměstnání, se může velmi citlivě dotýkat tvých vlastních strachů a oslabovat, ubírat motivaci. Znám osobně i virtuálně mnoho žen, které jejich partner v začátku nepodporoval, a i přesto se jim podařilo projekt rozjet. V další fázi pak, když už byl projekt rozběhnutý, je podporovat začal. Potřeboval zkrátka vidět reálné výsledky, aby uvěřil. Zvědom si, že nemusíš čekat na schválení zvenku, abys mohla žít své poslání.
„Pokud nemáš podporu u svých blízkých, zařiď si ji jinde. Ve skupině podobně naladěných žen, podnikatelek, nebo třeba u mentorky, která ti tu jistotu a pocit bezpečí dá.“
2) Strach, že to nezvládneš, že nejsi dost dobrá
Objevuje se pokaždé, když jdeme do něčeho nového, když projekt roste, zkoušíme další patro úspěchu a podobně. Jsou to myšlenky typu: „Co když jsem si ukousla příliš velké sousto a nezvládnu to?“, „Co když klienti přijdou na to, že na to vůbec nemám…“. Bývá za tím strach ze zklamání, naučený vzorec „hodné holky“ a naše potřeba dělat věci jen „správně“. To všechno pramení z našeho dětství, nyní už jsme ale dospělé a dokážeme se za sebe postavit. Můžeš udělat mnoho věcí, aby ses ve své nové roli cítila lépe: naučit se nástroje, které ti pomohou, jít cestou sebelásky a navyšovat si kapacitu sebepřijetí, získat hodnotu a soucit pramenící z tebe. Kdykoliv pak přijde pochybnost, bude to už jen malá vlnka, na kterou budeš mít lék z vlastních zdrojů.
3) Strach z chyby
Může se stát, že se nějak rozhodneš a ono to nebude fungovat, nebo že ti něco nevyjde. Mělo by tě to ale zastavit? Jsi dospělá a máš kapacitu to vyřešit. Když to nevyjde jednou cestou, zkusíš to jinudy. Budeš držet silnou vizi dál a zkoušet možná řešení tak dlouho, až na to přijdeš. A velmi ti v tom pomůže a celý proces urychlí, když se budeš učit od zkušenějších v oboru, od těch, kterým se dlouhodobě daří a jsou dál než ty.
Všechno, co jsem vyjmenovala, jsou sebesabotážní mechanismy, které nás mají ochránit před změnami. Ale pokud chceš něco, co nemáš, tak k tomu nepovede dělat to, co jsi dělala dosud. Povede k tomu to, že budeš dělat nové věci, aby ses posunula. Je v pořádku a patří to k podnikatelské cestě, že obavy vyskakují, ale nemusíš kvůli nim stát na místě a zasekávat se na nich. Nenech se zastavit tím, že by ses dělala malou a bránila si v růstu.