Natáčíš inspirativní videa, veřejně přednášíš nebo třeba tvoříš podcast? Pokud ano, pak je tento článek pro tebe. Protože mluvit s odvahou a přesvědčením vyžaduje víc než jen dobrou přípravu a znalost technik veřejného vystupování. Skutečná síla projevu se rodí z propojení s naší vnitřní pravdou a posláním. Když vycházíme z tohoto místa, dokážeme ostatní přitáhnout, oslovit a inspirovat. Cesta k takovému ukotvení ale není vždycky snadná. Co nám brání být autentické a přesvědčivé? Jak najít odvahu mluvit tak, aby náš hlas skutečně nesl poselství a byl slyšen?
Základem autentického projevu je napojit se na solidní místo uvnitř sebe. Najít v sobě bod, který zůstává klidný a pevný, i když se kolem dějí bouře. Jakmile se spojíš s tímto zdrojem síly, začneš mluvit jinak – tvá slova získají větší váhu, rezonanci a dotknou se těch, kteří poslouchají.
Můžeš si to představit jako ladění rádia na správnou frekvenci. Abys toto spojení našla, na fyzické úrovni se dá začít s jednoduchým dechovým cvičením. Zkus se pomalu a vědomě nadechnout a vnímej, jak se ti při nádechu roztahují žebra a tvůj dech pokračuje až do podbřišku. S hlubokým výdechem nech odplynout napětí, které se v tobě drží. Koncentruj se na svůj střed a chvíli u toho vydrž. Dechové cvičení tě ukotví v přítomném okamžiku a pomůže ti naladit se na své centrum. Cítíš ho? Když mluvíš z tohoto místa, tvoje slova mají přirozenou sílu a znějí pevněji.
Ale co to vlastně znamená „mluvit svou pravdu“? Skutečné sdílení vzniká tehdy, jsi-li ochotná postavit se za to, co cítíš a čemu věříš, když v sobě najdeš své vnitřní „ano“, kterým souhlasíš se službou Životu. A to i tváří v tvář vlastním pochybnostem nebo obavám z vnějšího hodnocení.
Odvaha ukázat, kdo doopravdy jsi, přichází s jedním zásadním rozhodnutím – a to nepodléhat vnitřnímu sabotérovi. Protože nejčastěji jsme to právě my samy, kdo se podvědomě drží zpátky.
Určitě také znáš toho našeptávače, který ti čas od času tvrdí, že tvůj projev není dost dobrý, a vyvolává pocity studu. Je přirozené, pokud tě tu a tam přibrzdí strach, že ještě nejsi „dost“ nebo že tě někdo bude soudit. Skutečná síla ale přijde ve chvíli, kdy se rozhodneš těmto pochybnostem čelit a projít skrz. Jít do akce i s emocemi, které se vynořují. Neopouštět se, zachovat si nadhled a dobře se při tom o sebe starat.
Zkus se na chvíli zastavit a vnímat, kdy se tvůj vnitřní kritik ozývá. Co konkrétně ho spouští? Sabotér se například u některých z nás probouzí, jakmile si dovolíme být autentické. Najednou dostaneme strach z odmítnutí, selhání nebo z toho, že se ostatním odhalíme až příliš.
K překonání těchto okamžiků pomáhá toto jednoduché cvičení – afirmace, které si můžeš opakovat, jakmile na tebe zaútočí pochyby:
~ „Je bezpečné sdílet svou pravdu.“
~ „Je bezpečné být viděna a slyšena.“
Můžeš si také představit samu sebe, jak s klidem a jistotou mluvíš, jak tě tvoje slova nesou. Uvědom si, jak se cítíš a jak se mění tvůj hlas, když mluvíš z místa vnitřní síly. Až budeš příště mluvit před ostatními, zkus se s tímto pocitem opět spojit.
Když mluvíš, tvůj hlas prozradí mnohé – jak se cítíš, co si myslíš a jestli stojíš za tím, co říkáš. Je to nositel tvé energie, tvého záměru a především toho, čemu věříš. Proto je důležité vědomě pracovat s hlasem jako nástrojem, který ti pomáhá být skutečně autentická.
Neboj se experimentovat. Zkoušej si hrát s intonací, tempem, sílou i barvou svého hlasu. Pusť se třeba do toho, že si svůj projev nahraješ a pak si ho zpětně poslechneš. Možná tě překvapí, jak moc se mění energie tvého sdělení, když zpomalíš, nebo naopak zrychlíš, když změníš tón, přidáš důraz nebo necháš pomlku mezi slovy. Co je z tvého hlasu cítit? Je to nervozita, nadšení, nebo něco jiného?
Nečekej na velkou příležitost. Trénuj svůj projev ve všedních situacích – třeba během rozhovorů s rodinou nebo při telefonátu. Hrej si s hlasem, používej ho jinak, než jsi zvyklá.
Postupně se tato pestrost stane přirozenou součástí tvého projevu a promítne se i do veřejného vystupování. Hlas je odrazem tvého vnitřního postoje. Nauč se s ním pracovat tak, aby intonace skutečně podtrhovala to, co chceš říct.
Tak co, čemu ve svém životě jsi připravená říct „ano“? A která část tvé pravdy už potřebuje být slyšet?
Veřejné sdílení není jen o tom, jak ses připravila nebo jaké máš technické vybavení. Je to především akt odvahy a otevřenosti. Tvoje pravda má váhu. Když jsi ochotná mluvit z pevného mísa v sobě, tvůj hlas dokáže oslovit ty, kdo ho potřebují slyšet. Dovol si být autentická, protože tvé sdílení je možná právě to, co ostatním dodá impulz, aby našli svou vlastní cestu.