Co do dětí vložíme během jejich prvního roku na světě, to se nám vrací po celý život

Rozhovor s Klárou Starou, absolventkou online kurzu Alchymie ženského podnikání o její cestě k online podnikání skrze její objevené poslání a ukázka nádherné tvorby, kterou již od roku 2013 dělá.

Tvůj projekt se začal realizovat až v průběhu kurzu Alchymie ženského podnikání? Můžeš nám jej představit a stručně sdílet, jaká byla tvá cesta k němu?
Moje cesta začala narozením mého prvního dítěte. Před jeho narozením jsem měla spoustu představ, co se svým dítětem budu a nebudu dělat, jak budu vychovávat. Ale můj prvorozený chlapeček se neprojevoval úplně podle mých představ.

Nebyli jsme sehraní. Plakal a já jsem nevěděla proč. Nemohla jsem ho položit ani abych se vyčůrala, aniž by plakal. Když usnul, chodili jsme doma po špičkách a radši ani nesplachovali záchod, aby se neprobudil… Když byl u mě v náruči, byl spokojený. Moc jsem si miminko přála, tak mi to nevadilo. Ale najednou už nebylo doma tak uklizeno, jako dřív. Žila jsem jen svým miminkem, žádné koníčky, žádné setkávání s přáteli, žádný čas sama pro sebe. 

Taky jsem měla spoustu strachů, abych nic nepokazila, aby neměl nějaké trauma, aby se správně vyvíjel, těch „aby“ byla spousta.

A přesto jsem těch chyb udělala velkou spoustu například neznalostí správné manipulace s miminkem, neznalostí jeho psychomotorického vývoje, jak ho nosit, abych ho ve vývoji nebrzdila, ale podporovala.

Proto jsem se dostala do Plaváčku – největšího českého plavacího klubu pro děti i dospělé. Zde jsem přišla na to, jak své chyby začít napravovat, jak se se svým miminkem lépe spojit, abychom si rozuměli a čas spolu ve vodě pro nás byl nesmírně léčivý.

Stala jsem se instruktorkou plavání s dětmi od narození do 10 let, lektorkou nošení dětí, poradkyní používání moderních látkových plenek a bezplenkové komunikační metody.

Otevřela jsem dvě velké pobočky Plaváčku a vedla je jako vedoucí, chodila do rodin k miminkům a přemýšlela, proč některé děti pláčou víc, některé míň, jak to souvisí s rodiči, jejich přístupem, celkovou spokojeností. Zkrátka jaké jsou potřeby dětí a jak jim naslouchat, jak praktikovat kontaktní rodičovství, aniž by šlo o sebe-potlačení rodičů, nebo dětí.

Během let se mi narodily další tři děti a každé bylo úplně jiné. Jejich potřeby byly odlišné a stejně tak i způsoby, jakým je potřebovaly naplňovat.

Ubylo mého času a přišla otázka – jak se dostat do dalších rodin a pomáhat tak více, aniž bych trávila méně času se svými dětmi? Jasná odpověď byla – začít dělat on-line kurzy.

Tak vznikl první on-line kurz Manuál k miminku, následovaly Manuál k batoleti, Klíč ke spokojenému miminku, minikurz 10 tipů, jak ulevit miminku od bolení bříška a později také VIP klubovna Mámy s nadhledem, ve které rodiče provázím obdobím od narození miminka po jeho nástup do školky.

Moje EVT metoda propojuje poznání emocí, vývoje a toho, co se děje v těle dětí na fyzické úrovni, co prožívají. Jde o souvislosti a důvody, proč některé věci na mé miminko „nefungují“, když všem ostatním fungují, o to, aby rodiče mohli chápat, proč tyto různé potřeby děti vůbec mají a že někdy máme na své děti příliš velké nároky, kterým v určité úrovni svého vývoje nemůžou dostát. Tak vznikají zbytečná zklamání, tlak, pocit bezmoci – na straně rodiče i na straně dítěte. 

Moje heslo je „Aby už žádná máma nebyla zoufalá a žádné dítě nemuselo zbytečně plakat.“, na které by mohlo navázat mé druhé oblíbené heslo „Protože to, co do našich dětí vložíme během prvního roku jejich života, to se nám – a hlavně jim, bude vracet po celý život.“

Kvůli tomu jsem přišla do Alchymie ženského podnikání, abych se naučila, jak všechny své poznatky a zkušenosti dostat mezi co nejvíce lidí a pomoci tak ne několika desítkám, ale několika tisícům rodin.

To se podařilo, mými kurzy prošlo již přes 8 000 rodičů a já za tím vidím obrovský úspěch – několik tisíc spokojených miminek a jejich rodičů.

Co tě na tvém projektu nejvíce baví? V čem tě naplňuje? 
Žiju to, co říkám a říkám to, co žiju. Mám nadšenou komunitu maminek dětí různého věku, kde se vzájemně inspirujeme, sdílíme radosti i starosti. Klíčová je pro mě podpora – ode mě pro maminky, že mateřství nemusí být náročné, ale je možné si ho užívat v lehkosti a radosti, když máme dostatek informací i podpory. Nemusíme to „vydržet“, ani čekat až „to přejde samo“. 

A podpora od mé komunity ke mně – zpětné vazby, další inspirace k tvoření, vidět, že co dělám, mám smysl, funguje to a nesmírně mě to nabíjí. Každý máme svůj příběh, své zkušenosti, své standardy, svá očekávání. Je nezbytně nutné zachovat si nadhled a otevřené srdce, když máme nějaké trápení, abychom mohly najít cestu ven. A to jde nejlépe společně. Ani silné ženy nemusí neustále zvládat všechno samy.

Kam bys chtěla svůj projekt v dalším roce posunout? Na co se můžeme těšit? 
Mám záměr pravidelně odpovídat na různé rodičovské otázky na své facebookové stránce Klára Stará – Manuál k miminku a Životní mapy a pozvat maminky do své VIP klubovny Mámy s nadhledem, kde na tyto otázky odpovídám i živě v Poradně, která probíhá každý měsíc.

Začátkem roku 2023 bych také ráda dokončila nový kurz s příhodným názvem Zenová matka, která tentokrát nebude o miminkách, ani dětech, ale o ženách a pro ženy. Je nutné mluvit o tom, že jako mámy, přestože nesmírně milujeme svoje děti a za nic na světě bychom je nevyměnily, máme občas pocity, že potřebujeme někam pryč. Utéct, vzít si dovolenou, někomu děti strčit, nebo je na chvíli „vrátit“, najít místo, kde budeme mít chvilku klid. 

Zenová matka pomůže ženám najít tohle místo uvnitř sebe, aby se v klidu a naplněné mohly cítit každý jeden obyčejný den. Aby už nekřičely na své děti a nevyčítaly jim (minimálně někde uvnitř sebe), že kvůli nim už neznají sebe, protože se přece úplně obětovaly – aby byla rodina šťastná. Rodina nemůže být šťastná, když stojí na obětech.

Mateřství je někdy jako plout na loďce bez kormidla po divoké řece, kdy se snažíme jako blázni pádlovat proti proudu, aby nás to někde nesmetlo. A já podám ženám kormidlo, mapu a nastoupím s nimi do jejich loďky. Kousek poplujeme společně, ale žena se naučí používat své kormidlo a mapu si upraví podle sebe. Pak můžu zase vystoupit a vím, že dál popluje klidná a spokojená žena, která se už nedá rozhodit pocitem, že ať dělá, co nedělá, tak pořád někde selhává, něco nestíhá. Zkrátka, bude zenová, popluje s proudem, který si vybrala.

Jestli chceme, aby tento svět byl lepším místem k životu, potřebujeme v sobě mít klid a kapacitu vychovávat své děti s láskou, laskavostí a respektem. Je to někdy nesmírně těžké, obzvlášť pokud jsme vyrostli v prostředí, kde bylo normální na někoho křičet, nebo někoho plácnout. Protože takto to náš mozek vyhodnotil jako „dá se přežít“ a máme tendenci používat stejný způsob výchovy i na své děti. Ale nová generace dětí už spolu nepotřebuje soutěžit, chce se učit spolupráci. Nechce na sebe řvát a bít se, chce se naučit komunikovat. Máme moc změnit svět.


Co pro tebe bylo v kurzu AŽP největším aha momentem?
Největší AHA moment? Že je velká spousta maminek, které už nechtějí chodit do práce, která je tak úplně nebaví, ani nenaplňuje. Že je v pořádku, když přijde čas, že nechceme být už „jenom“ mámy, ale máme touhu po seberealizaci, touhu jít za svými sny. Využít svůj čas na maximum – pro sebe, pro děti i pro podnikání. A díky Alchymii ženského podnikání zjistit, že můžeme. Všechny (které chceme). Je v pořádku i nechtít. Ale to nej z AŽP je podpora – tak jako v mateřství, ani v podnikání na to nemusíme být samy a můžeme se vzájemně inspirovat a podporovat, krůček za krůčkem, každý den o kousek dál.

Co bys poradila nebo vzkázala ženám, které nyní stojí před rozhodnutím pustit se do svého vlastního projektu?
V 17 letech jsem přežila svoji smrt a tehdy jsem si řekla, že svůj život budu žít tak, jak chci. Nikdo totiž není nesmrtelný. „Až-pak“ může být už pozdě. Tak proč nezačít teď? Když neuděláme NIC, tak se nestane NIC. Pojď do toho!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

U Kláry se můžeš inspirovat, jak se z mámy ztracené může stát máma zenová, proč nenechávat miminka vyplakat a taky ti dá skvělý tip právě na to vyzenování sebe sama. Klárku najdeš ve VIP klubovně a ve facebookové skupině Máma s nadhledem.

www.manualkmiminku.cz, www.klarastara.cz

FCB stránka Manuál kmiminku https://www.facebook.com/manualkmiminku

FCB skupina Máma s nadhledem

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Archivy