Hranice souvisí velmi úzce se sebeláskou a vztahem k sobě. Jak komunikujeme naše potřeby? Jsme si jich vědomé? Cítíme, že jsme překročily hranice, až když je pozdě? Hodně často hranice nemíváme zdravě nastavené, protože se snažíme být tu pro všechny a být ty hodné… A tak se nám neustále opakují situace, které naše hranice prověřují a toto téma vytahují na povrch. Často jsou tyto situace a zkušenosti spíše bolavé a my najednou zjišťujeme, že své hranice nemáme zdravě nastavené. I když jsme si možná myslely, že ano. Pojďme se na toto téma podívat blíže.
Mnoho žen bezmezně pečují, dávají, pomáhají a nevnímají, jak moc je to dlouhodobě vyčerpává. A jak to vlastně vadí i jim samotným. Ale nastavit si takové zrcadlo obvykle trvá.
Připomeňme si základní rozdělení hranic, abychom si zvědomily, kde hranice nastavené máme a ve které oblasti bychom si je ještě měly zpracovat. Podstatné je si nic nevyčítat, což stejně nikam nevede a jen se dostáváme do dalšího bludného kruhu sebeobviňování. Tyto oblasti je dobré znát, ale nikdy by nás jejich pojmenování nemělo vést k výčitkám, ale naopak vědomí, kde mám ještě možnosti růstu.
Podívej se na různé situace, které ve svém životě prožíváš, které jsou výrazné a pamatuješ si je. Ty ti mnoho napoví. Kdy jsi své hranice porušila a proč? Je to tvé téma? Nebo hranice zdravě nastavené máš a jsi sama se sebou a svými hranicemi v souladu. Nebo jsou oblasti, ve kterých máš hranice nastavené zdravě a jiné, kde je to nastavení ještě třeba vylepšit? Jsou oblasti, kde se ti konkrétní situace pravidelně opakují? To je přesně téma, které je dobré blíže prozkoumat.
Zkus se nyní zaměřit na to, zda jsou hranice tvé téma. Zastavuj se v konkrétních situacích a uvědom si, zda opravdu je to ono, zda reaguješ ze svého vědomí, podle svých vlastních autentických potřeb. Je to pro někoho i náročné téma, ale velmi důležité, abys ses v životě posouvala a cítila se dobře. Ať se ti na této cestě ke své autentičnosti, sebelásce, sebevědomí daří a pokud chceš průvodkyni, jsem tu pro tebe.