Peníze vs. talent zdarma

bankovky letící vzduchem

Máš nějaký speciální talent a je ti trapné si za něj říct o peníze? Jde ti něco snadno a rychle a tak máš pocit, že by nebylo fér účtovat si vyšší hodinovou sazbu?

Pokud si nemůžeš účtovat důstojné peníze za práci, která ti jde snadno a lehce, tak za jakou práci by sis měla říct hodně peněz? Za tu, která tě nebaví, nebo která ti nejde?

Tak často se setkávám s názorem, že pokud člověk dostal „talent od Boha“, neměl by si za něj nechat platit. Byl to přeci dar, tedy by ho takový člověk měl rozdávat zadarmo.

Podle téhle myšlenky by každý takový člověk měl přes den pracovat někde, kde ho to nebaví (protože nájem musíme platit všichni), aby po večerech rozdával svůj dar.
Po osmi hodinách úmorné práce někde v kanceláři by měl mít léčitel dostatek sil až do soumraku zdarma například léčit lidi.

Proč?

Nikoho z nás by ani nenapadlo chtít po Lucii Bílé, aby přes den dělala švadlenu a po večerech v baru zdarma zpívala a natáčela CD, která by pak zdarma rozdávala.
Víme, že by to nebylo fér ani ke klientům, kterým by šila či upravovala oděvy, ani k ní a k jejímu obdivuhodnému daru. A navíc si její fanoušci rádi za CD, nebo koncert zaplatí.

U Lucie Bílé máme jasno. Tak proč to u jiných profesí nevidíme?
Člověk přeci raději zaplatí masérce, která svou práci dělá ráda, něž té, která vlastně nerada sahá na lidi, ale netroufla si vydat se za svým poslání, a tak masíruje.

Ale často se s tím potýkají také ženy, co umí péct skvělé dorty, ženy co snadno vymění zip v bundě, ty, co skvěle zabaví něčí děti, ty, co jako ostříž najdou chybu v textu… Tyhle ženy, a mnohé další, řeší, že si přeci nemůžou říct tolik peněz, když je to šití, nebo pečení tak baví.

Nějak nám asi v hlavě zůstala myšlenka, že „zasloužené peníze“ znamená vydřené peníze.

Ale to by opravdu nebylo fér.
Talent či dar od Boha přeci není jen schopnost namalovat obraz, nebo zpívat a nebo třeba vidět auru.

Spousta skvěle placených obchodníků má obchodní talent. Spousta skvělých řečníků má dar řeči. Spousta bohatých investorů má dar vidět potenciál v nově vznikajících projektech. I tohle jsou dary a vůbec nikdo nezpochybňuje, že by měly být placené. Proč by tihle lidé měli být skvěle placeni a bylinkářka ne?

Všichni jsme sem přišli s nějakým talentem. Ten jsme dostali proto, aby se nám tu snadno žilo, aby z našich darů měli prospěch všichni. Včetně nás. Živit by nás měly právě ty dary a talenty. Vždyť to nám jde nejsnáz. Na to máme přirozené naladění.

Já vidím jednotlivé lidí jako dílky puzzle, které společně tvoří krásný obraz.
Nenaplňovat svůj dar, nenásledovat své poslání je jako pohrdat naplněným životěm. Náš dílek puzzle tak zůstává prázdný a obraz neúplný.

A to není fér ani ke společnosti, ani k nám samým.

Proto si ráda zaplatím za výborný dort, za opravu bundy i za výklad kartářky. A jsem ráda, že nemusím čekat, až přijde vyšťavená z práce za přepážkou v bance.

Chceš své dary rozvinout? Své přirozené talenty proměnit v práci a tvoření, které tě bude bavit a zároveň se tím skvěle živit? Přidej se do kurzu ALCHYMIE TVÉHO POSLÁNÍ. Během 5 měsíců tě provedeme cestou, na které se staneš sebevědomou ženou, která moc dobře ví, kam směřuje a jaký poklad uvnitř sebe má.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Archivy