Jak podpořit muže k přijímání emocí

Tisíce žen se začíná probouzet, vnímat svoji dlouho potlačovanou ženskou stránku, pozorovat svoje nitro. Čím více jsme na sebe napojené, čím více se dostáváme do hloubky, tím více si dovolujeme ukazovat svoji zranitelnost, svoje emoce. Stavíme se tím do své síly, která je možná v počátcích toho procesu vratká, ale každým dnem sílí a my jsme si ve své pozici stále více jisté. Je to nádherná cesta, ale ne vždy procházka růžovým sadem. Není výjimkou, že narazíme na nepochopení, které často vychází od našich nejbližších, od kterých bychom očekávali naopak tu největší podporu. Od našich partnerů…

Možná ses s tím setkala na vlastní kůži, možná si podobnou fází právě teď procházíš a slýcháš od svého muže věty: “změnila ses…, poslední dobou se s tebou nedá vydržet…, jsi hysterická…”. A Ty jsi z toho něšťastná, protože máš pocit, že se ve vašem vztahu najednou úplně míjíte. Najednou jste každý někde jinde. Ty se necítíš přijímaná a Tvůj muž je možná zmatený. Máš strach, že váš vztah Tvoje probuzení neustojí. Možná Tě dokonce napadlo, jestli bys neměla na všechno to, co v sobě objevuješ, zapomenout. Ale Ty víš, že už to nejde, že už není cesty zpět… Poznáváš se v těchto řádcích? Pak neváhej a pusť se do čtení. Ukážu Ti, jak můžeš svého partnera podpořit, aby Ti porozuměl, pochopil Tě a začal přijímat Tvé emoce.

Tvůj muž je v tom totiž tak trochu nevinně. Pravděpodobně jen opravdu nechápe, co se to s vaším vztahem děje. Možná má úplně stejný strach, jak to Ty, a neví, jak se svými pocity naložit. Ve chvílích, kdy se žena začne ukazovat ve své zranitelnosti a začne projevovat svoje emoce, staví se tím do své síly. A silná žena po svém boku potřebuje silného muže. Muž to podvědomě vnímá. Tvým vlastním rozvojem ho přirozeně posouváš do jeho síly. Často to ale přichází v okamžiku, kdy na to muž není připravený, nechápe, co se děje. Cítí se pod tlakem nebo dokonce přímo v ohrožení. Mužskou přirozeností je nás ženy chránit. Mají potřebu tvořit pro nás bezpečné prostředí. K tomu ale potřebují vědět, co se děje. Když pak dojde k situaci, kdy žena často bez zjevného důvodu pláče nebo jinak projevuje svoje emoce, jsou muži najednou zmatení. Ocitají se ve stresu, v jejich životě se děje něco, na co nejsou zvyklí. Mají pocit, že je něco špatně, ale nedokáží rozklíčovat, co to je. Najednou se cítí nejistí. Jejich ochranářská role ve vztahu je v ohrožení. Mohou je sužovat pocity, že už nás nedokáží dostatečně ochránit a vytvořit pro nás bezpečné prostředí. Netuší, jak nás podpořit. Možná chtějí, aby bylo vše jako dřív.

Je obrovsky důležité, abychom my ženy tohle měly v povědomí. Abychom věděly, že tohle naši partneři prožívají, že se jim tohle děje. Druhá zásadní věc, kterou si musíme uvědomit, je, že NENÍ naším úkolem, abychom muže učily naše emoce přijímat a žít s nimi. Je to něco, k čemu často sklouzáváme. Chceme to partnerům vysvětlit, přivést je na naši cestu, chceme po nich, aby se změnili, protože máme pocit, že naše cesta je ta lepší cesta. Ale toto nám nepřísluší, není v našich silách jim vyšlapat cestičku. To musí udělat oni sami. A někdy potřebují trochu času, aby k tomuto procesu dozráli.

Co tedy můžeme udělat my? Jakým způsobem můžeme partnery podpořit? Prakticky jediné, co můžeme udělat, je pokračovat dál a dál v naší cestě. Zůstat otevřené i ve chvílích, kdy je toho hodně, když jsme hodně emotivní a naše pocity nabývají na intenzitě. Komunikovat partnerovi to, jak se cítíme, ukazovat mu, jaké to je, když se v sobě samy vyznáme. Dát mu prostor a pochopení, aby se mohl zorientovat v nové situaci. Nedávat mu najevo, že by on byl snad nějak špatný nebo méněcenný, když zatím na sobě nemá chuť pracovat, nebo proto, že potřebuje více času. Přistupovat s respektem k tomu, kde se teď náš partner nachází, ale také s respektem k sobě samé a ke svým potřebám.

Zůstat na své cestě v situaci, kdy necítíme podporu svého muže nebo ve chvílích, kdy přicházejí pocity, že kvůli nám náš vztah trpí, nemusí být vždy úplně jednoduché. Emoce jsou pro nás často velkým strašákem. Můžeme být překvapené samy ze sebe i z toho, co se v nás odehrává. Někdy se našich emocí můžeme dokonce zaleknout, obzvlášť pokud cítíme, že by našim blízkým mohly ublížit. Možná Tě někdy přepadne myšlenka, že by ses raději svých emocí měla zbavit, tedy alespoň těch méně příjemných. Právě i těmto tématům se věnujeme v online kurzu Alchymie ženy.