Za okny je sychravo a na stromech se třepotají poslední listy. Přichází čas Dušiček a my se vydáváme pro smuteční věnce, abychom je položili na hroby svých blízkých. Cestou narážíme na na záplavu vydlabaných dýní s děsivými výrazy. K dušičkovým oslavám u nás totiž již mnoho let patří také Halloween. Někteří z nás jej už přijali za svůj, ale stále je mezi námi i velká skupina lidí, kterým k srdci nepřirostl. Ať už je vaše naladění jakékoliv, pojďte se začíst do následujících řádků a podívat se na to, jak to s těmi svátky vlastně je. Možná budete překvapeni, jak hluboko sahají kořeny obou z nich.
Svátek všech duší, keltský nový rok či obrození kola roku. To vše jsou synonyma pro Samhain, osmý svátek pohanského kola roku, který se slaví v noci z 31. října na 1. listopadu, tedy přesně na půl cesty mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem. A právě tady můžeme nalézt společný základ jak pro naše Dušičky, tak pro Halloween. Každá kultura si ze Samhainu vzala to své. Křesťanská církev na původní pohanský svátek nabalila nový obsah, a tak vznikl svátek Všech svatých, jak ho známe dnes.
Samhain je výjimečnou magickou nocí. Se západem slunce se otevírají brány mezi světem živých a mrtvých. Duše zesnulých mohou až do rozednění putovat naším světem a navštívit své blízké. Keltové v tento den zapalovali ve svých obydlích posvátné ohně, aby se u nich mohly duše předků ohřát. Věřili rovněž, že plápolající ohníčky pomáhají duším, aby v našem světě nezbloudily. Právě odtud pramení naše tradice zapalovat svíčky na hrobech zemřelých. Spolu s dobrými dušemi ale světem mohou putovat také nejrůznější strašidla a přízraky. Zlé mocnosti temnot si Keltové usmiřovali drobnými obětmi, které nechávali na zápraží. A jelikož věřili, že oheň má i ochranou funkci, nechávali za svými okny svítit svíčky ve vydlabaných dýních nebo jiných podzimních plodinách. Věřili totiž, že duch člověka sídlí právě v hlavě, kterou dýně představuje. Po setmění lidé vycházeli ven pouze ve strašidelných převlecích, aby je zlí duchové nepoznali. V těchto zvyklostech nacházíme kořeny tradic Halloweenu.
Hlavní poslání Samhainu přetrvalo dodnes. Je jím projevení úcty ke smrti, k zemřelým a posmrtnému životu. Pohané v tento den nepracovali, necestovali na dlouhé vzdálenosti, a také se nekonaly svatby. I my bychom se měli v tento den zastavit, zapálit svíčku a věnovat svým zemřelým tichou modlitbu, protože i my k nim jednoho dne budeme patřit. Samhain je tedy svátkem smíření se s lidskou pomíjivostí, ale i uvědomění si, že život je věčný a duše nesmrtelná.
Pro původní keltské obyvatelstvo však Samhain nebyl zdaleka pouze oslavou všech duší. Znamenal pro ně rovněž konec období hojnosti, tepla a světla a začátek nejistoty, zimy a tmy. Zkrátka byl hranicí mezi létem a zimou. Konaly se oslavy, při kterých Keltové hodovali, a také konali oběti božstvům, aby jim během zimy nedošly zásoby a ve zdraví se dožili jara. S těmito oslavami byl spojen také poslední sběr úrody. Po Samhainu se Matka Země uložila k zimnímu spánku a nechtěla být více rušena. Lidé ji nechali odpočívat, nenarušovali až do jara její povrch a žádné plodiny z ní již nevyrývali. Nechali přírodu, aby se o sebe sama postarala. Pozorovali stromy, jak pomalu opadávají a spadané listí pokrývá Zemi, aby zde přes zimu zetlelo, zúrodnilo zeminu a dalo tak stromům novou sílu, aby se na jaře mohly opět zazelenat.
Abyste si Samhain mohli užít i vy, přináším vám několik nápadů, jak jej oslavit.
V předvečer 1. listopadu můžete připravit se svými nejbližšími slavnostní večeři. U stolu prostřete i pro své zemřelé a uvařte jejich oblíbená jídla. Na začátku můžete pronést modlitbu a přivítat duše u společného stolu. Poté povečeřejte s úctou v naprosté tichosti. Po večeři můžete zavzpomínat na své předky a rozmlouvat s jejich dušemi. Za okny nechte hořet svíčky. Jejich světlo bude svítit duším na cestu, aby nezabloudily ve světě živých, a zároveň ochrání váš dům od negativní energie a zaplaší zlé duchy, obzvlášť pokud použijete vydlabanou dýni. Na zápraží nebo za okny můžete také nechat jablka, ořechy nebo koláčky jako drobné obětinky pro putující duše. Ráno je můžete přenechat přírodě, zakopat pod strom nebo darovat zvířatům.
Jedná se o symbolickou nádobu ve tvaru rohu, do které můžete uložit nejen hojnost úrody a plodů přírody, ale pomyslně i své životní příběhy, tužby a přání. Můžete si najít klidnou chvilku pro sebe a udělat si vizualizaci, ve které svůj roh hojnosti naplníte čímkoliv budete chtít. Mohou to být peníze, dary pro vás a vaše blízké, nejrůznější afirmace, láska, radost, smích či životní optimismus. Věřte, že vše, čím roh naplníte, se vám vrátí. Dávejte si však pozor, abyste svou nádobu nevědomky nenaplnili myšlenkami na nedostatek, strach, hněv, závist nebo smutek.
Samhain je příležitostí zbavit se všeho, co už ve vašem životě nefunguje a co vám neprospívá. Připravte si očistný rituál, ve kterém využijete sílu ohně, který je typickým symbolem tohoto svátku. Vezměte si papír a napište na něj všechno, co vás trápí a tíží. Přehodnoťte svůj život a zamyslete se nad tím, zda žijete v souladu sami se sebou a se svou duší. Vše, co s vámi nerezonuje a není pro vás tím pravým, spalte v ohni.