Jak odkrýt a změnit své vzorce spojené s penězi

Způsob, jakým nakládáme s penězi, jak a do čeho investujeme, jaké v nás vyvolávají pocity, je ve značné míře ovlivněn tím, jak s penězi nakládali naši rodiče, prarodiče a další blízcí. Mnoho vět a přesvědčení o financích jsme zaslechli nebo prožili už velmi dávno, ale stejně i dnes ovlivňují naše myšlení a tím i rozhodování. Jak takové nevědomé vzorce rozkrýt a jak s nimi dál pracovat a otočit je ve svůj prospěch? Dozvíš se v tomto článku.

Co si vybavíš, když se řekne tvůj táta a peníze? Měl jich hodně nebo málo, spořil nebo utrácel, jak se cítil ve společnosti bohatých lidí, jak o penězích mluvil? Kdo z nás někdy slyšel větu „Umyj si ruce, když saháš na peníze, jsou špinavé“? Mluvilo se ve tvé rodině o penězích a o tom, kolik kdo vydělává? Oslavovaly se peníze a hojnost, anebo všechno s nimi spojené bylo o strachu, nejistotě a úzkosti?

Vzorcotvorné teze

Vezmi si teď papír a tužku a sepiš si 20 vzpomínek, dojmů, příběhů, které máš spojené s penězi. Mohou to být různé věty, přesvědčení, pocity, cokoliv, co jsi v průběhu svého života ve svém okolí vnímala a formovalo tvůj vztah k penězům. Až jich budeš mít 20, znovu si je přečti a zkus se u každého bodu zamyslet, jakým směrem mohly tyto získané koncepty ovlivnit tvůj postoj k penězům, jak se odráží ve tvé dnešní realitě, ve tvém rozhodování. Možná jsi slýchávala věty „Kdo nepracuje, ať nejí“ nebo „Copak si myslíš, že si je tisknu?“ a nyní cítíš hluboko v sobě zakořeněnou představu, že proto, abys peníze měla, se musíš nadřít, případně že není snadné získat peníze a podobně.

V dalším kroku můžeš přepsat své staré vzorce a příběhy na nové. Ke každé řádce si napiš, jak by se tento příběh dal přeformulovat na pozitivní variantu. Možná si některé z nich přepíšeš do afirmací, které si budeš opakovat každé ráno, aby se ti pevně usadily v mysli a nahradily ta neprospěšná přesvědčení. Můžeš si je i napsat na viditelné místo nebo na malém papírku vložit do peněženky.

Všimnout si, poděkovat a opustit

Co je velmi důležité, když měníme nastavení naší mysli – všímavost. Nalaď se na své nové věty, vzorce a myšlenky o penězích, a kdykoliv budeš mít tendenci se vracet do myšlenkových map o tom, že „peníze kazí charakter“ nebo že „kdo se narodil pod mostem, nikdy se nahoru neodstane“, zastav se. Uvědom si, že se to právě děje, a že to už není tvá cesta. Znovu si zopakuj svá nová přesvědčení.

Zrušit a přenastavit omezující přesvědčení, která způsobují, že na nevědomé úrovni odmítáme hojnost, je základním krokem k rozproudění energie peněz v našem životě. Je to zároveň i velmi sebeláskový akt. Skrze uvědomění, že něco není moje, neodpovídá to nadále mému vnímání života a mohu si stát sama za sebou a co mi již neslouží, mohu pouštět. Protože pro sebe žádám to nejlepší a vím, že je to pro mě stále dostupné a nachystané.

Přední mentorka žen zaměřená na ženskou sexualitu, sebelásku a seberozvoj. Studuje koučování na Institutu integrované sexuality v Americe. Založila projekt Alchymie ženy, kde během tří let prošlo kurzy již přes 35 tisíc žen. Napsala knihu Deník mámy a dcery a sama má dvě dospívající dcerky. Se svým manželem oslaví již 20 výročí od svatby a je jí velkou podporou nejen na podnikatelské cestě. Pořádá workshopy, konference, retreaty v zahraničí a online kongresy i kurzy, které pomáhají otvírat oči a milovat život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů