Hojnost a sebeláska

Milujete peníze? Taková otázka často uvádí do rozpaků. Málokterá žena spontánně odpoví, že ano, protože peníze jsou skvělá energie a nádherně se s nimi žije. Přitom je to holá skutečnost a odmítat ji by byla veliká chyba.

Hojnost jsou taky peníze

„Pojem hojnost ženy ještě relativně zvládají. Představí si pod ním hromadu jablek a to jim až takové problémy nedělá. Slovo peníze už jim ale drhne v krku. To mají sebeláska a peníze společné,“ říká Lenka Eywa Večerková, autorka projektu Bohaté Ženy a lektorka v Kongresu o sebelásce.

Když si muž chce koupit kolo, koupí si kolo a pomyslným rodinným zákulisím si obvykle příliš hlavu neláme. Ženě ale nejprve hlavou tisíckrát proletí všechny možné lyžáky a spacáky, až nakonec sama sebe upozadí ve prospěch rodiny.“

Co je zadarmo, to se počítá

Podle Lenky jsou naše rozpaky důsledkem tradiční výchovy, podle níž by se žena měla soustředit výhradně na „opravdové“ hodnoty, jakými jsou láska, úsměv a radost.

„Tím nepopírám, že to opravdové hodnoty jsou! Špatné ale je myslet si, že se automaticky vylučují ve smyslu BUĎTO láska a radost ANEBO peníze. Po generace jsme vychovávány frázemi, že peníze kazí charakter, a že je lepší být chudý a šťastný než bohatý a nešťastný. Jakoby se štěstí a bohatství navzájem nějak vylučovaly.

Třetina českých domácností se dnes pohybuje na hranici chudoby. Pracují a pobírají výplaty, ale každý náhlý výdaj by pro ně znamenal hrozbu. A pokud je člověk v situaci, kdy opravdu řeší peníze na zítřejší jídlo, nemá prostor bavit se o spiritualitě či svém poslání.“

Chudoba zlikviduje i lásku

Ať se nám to líbí nebo ne, dnešní svět funguje na bázi nekonečného proudu složenek a každodenní hádky o penězích dokáží velmi kvalitně zlikvidovat štěstí i vztah. „Je extrémně těžké vést harmonický vztah, řešíte-li holé živobytí. Jakmile se člověku zúží zorné pole pouze na finanční prostředky, rozhodně nesrší štěstím. Mozková kapacita je zcela vyčerpána otázkou peněz. Pokud je někdo opravdu švorc, rozhodně se neraduje.

Terapie je na místě

Náš vztah k penězům je nemocný a je potřeba ho léčit. Všichni například známe pojem nekřesťanské peníze. Automaticky se tím myslí něco špatného. Jako by křesťanská výplata měla být nějak subtilní. Představte si, kolik takových průpovídek se prohnalo vaším životem. A jak těžké bude se těchto nánosů zbavit.“

Proto je sebelásku i hojnost nutné trénovat. „Podobně, jako když se učíte cizí jazyk. Ze začátku je to trapné. Připadáte si divně. Vyjadřujete se hloupě a stane se, že se přes veškeré úsilí stejně nedomluvíte a zkrátka musíte ten google překladač vytáhnout. Úplně stejně se může stát, že se objeví další nečekané výdaje. Klíčem je nevzdat se!“

K penězům si můžeme vytvořit nový vztah. Zamilovat se do nich a nestydět se za ně – milovat peníze a ještě se k tomu s klidem přiznat 🙂

Vděčnost je klíčová

Představte si, že peníze jsou s vámi doma jako další bytůstky, které milujete, a čím víc je milujete, tím víc vám tu lásku vracejí.

„Já vnímám peníze jako živou energii a přijde mi fér k nim mít i férový vztah. Pokud mému muži řeknu, že pro mě jeho přítomnost doma není příliš podstatná, tipuji si, že se mnou asi nebude. S penězi je to podobné. Chtít je mít doma a zároveň tvrdit, že jsou zbytečné, zkrátka nejde.“

Kdykoliv mi jdou do ruky peníze, děkuji za ně.

„Kdysi jsem viděla malé dítě, které poděkovalo bankomatu. To dítě jednoduše nevidělo automat. Představovalo si živou bytost, která z druhé strany fyzicky sedí a peníze lidem podává. Přišlo mi to tak krásné, že dnes děkuji i bankomatu. Asi je to směšné, ale já tím dávám najevo, že pro mě příchod peněz není samozřejmost.“

Napište penězům dopis

Ale jak si peníze usmířit, aby se u nás zabydlely?

Napište jim dopis. Jako byste psala kamarádce, se kterou jste léta pohádaná a už máte opravdu potřebu to vyžehlit. Aktivně přijměte zodpovědnost a povykládejte si. Může se vám hodit nějaká ta omluvenka za to, že jste o nich tvrdila, že jsou nedůležité, a že na nich nezáleží. Přiznejte se jim, že jste zkrátka nevěděla, že žijí, a že potřebují vaši zpětnou vazbu. Napište jim, jaké to bylo s nimi a jaké bez nich. A svěřte se jim i se záměry, jaké s nimi máte. A klidně jim řekněte i to, že ještě nemáte plán, ale že to budete trénovat, ať jsou trpělivé.

Pokaždé, když platím, je to volba.

Pokud něco zaplatím, říkám tím ‚děláš to dobře, dělej to dál,‘ a musím si ujasnit, jestli je tato platba v souladu s mými hodnotami.“

Věříme, že když budou lidé s otevřeným srdcem opravdu bohatí, svět se může proměnit v ještě lepší místo.

Tah na branku? Nejsem fotbalista.

„Co mě nikdy v mužském obchodním světě nebavilo, byl typicky mužský tlak na výkon. Neustále po mě byl vyžadován tah na branku. Ale já nejsem fotbalista! Neuměla jsem uzavírat smlouvy s tím, že se klienti budou večer sami sebe ptát, proč je vlastně podepsali. Muži se v tom cítí pohodlně. Jejich energie je soutěživá; poplácají se po rameni, že uzavřeli smlouvu, a jdou domů.

Pro mě to bylo něco naprosto šíleného a jsem přesvědčená, že ženy to takhle mít nemají. Je to proti jejich přirozenosti. Proto se ženy málokdy do světa byznysu a peněz pouští. Tuší, že je čeká fotbalový match, kde se hojnost skóruje a počítá na množství uzavřených smluv.

Ženám je přirozenější plout s proudem, který přirozeně běží a jen jej usměrňovat. Napojí-li se na hojnost, energie peněz propluje i přes jejich peněženku a konto. Takže buďte bohatý! Protože tomuhle světu to strašně pomůže,“ uzavírá Lenka.

Lucie je přední česká mentorka žen, vizionářka, spisovatelka a úspěšná expertní podnikatelka zaměřující se na ženský seberozvoj. Založila projekt Alchymie ženy, kde během šesti let prošlo jejími kurzy a programy přes 100 000 žen. Skrze své online kurzy pomáhá ženám najít své poslání, rozjet ziskové online podnikání a probudit ženskou energii a sebelásku. "Jsem nadšená z toho, že pomáhám tisícům žen říkat svoji pravdu, stát ve své síle, plnit si svá přání, vytvářet život svých snů a žít ve svobodě."