Co nám přináší emoce?

Emoce jsou pro nás často velkým strašákem. Bojíme se, že nás zahltí, že kvůli nim sobě nebo někomu jinému ublížíme a nejraději bychom se jich hned zbavily. Anebo alespoň těch „nepříjemných“. Pojďme se na emoce podívat novou optikou. 

Emoce jsou pro nás  velkým darem. Přináší nám důležité zprávy z našeho vnitřního světa.  Když začneme brát emoce jako pošťáky, kteří přichází se zprávami – „tady jsem, hele, podívej se ještě sem…“ , můžeme je více zkoumat, hrát si s nimi a hlavně se na ně můžeme upřímně dívat.

Mnohé z vás pravděpodobně z dosavadního přijímání emocí znáte takovou tu nezdravou polaritu. Na jedné straně emoce popíráme.  Předstíráme, že žádné nejsou, že je vše dobré, že vše funguje a potlačujeme je někam hluboko do sebe. A pak jsme samozřejmě překvapené, když jednoho dne vybouchnou na povrch a to přesně v situaci, která se nám to vůbec nehodí.  Když své emoce popíráme, mohou vybublat i v podobě psychické nerovnováhy a psychosomatických potíží – akné, ekzému, bolesti zad apod. 
A druhá strana tohoto nastavení je o úplném pohlcení. Když s emocemi splyneme a staneme se jimi. Když se v nás tak rozbouří, že si nedokážeme udržet sebemenší odstup. V takovém stavu opravdu můžeme ubližovat sobě i lidem okolo nás.

Co je pro nás tedy nejvíce vhodné?

Být někde uprostřed těchto dvou polarit. Emoce přijímat, zkoumat, brát je jako dar a zároveň se jimi nenechat pohltit, držet si odstup. Navazovat s emocí vztah je možné i právě díky tomuto odstupu. A jak se tuto emocionální intomitu učit? Postupně. Zkoumat jemnější signály emocí a ptát se, co nám přináší. Hledat si díky zkušenostem právě tuto polohu někde uprostřed zahlcení a odmítání.

Cvičení, které si můžete pro další zkoumání emocí udělat:

  • Vypište si, jaké emoce znáte. Často totiž v sobě pojmenováváme jen velmi úzký okruh emocí, například. strach, vztek, radost, stud, žárlivost. Ale emocí existuje mnohem více. Pro zkoumání emocí doporučuji například tuto hru – Moře emocí /https://b-creative.cz/terapeuticke-pomucky-b-creative-more-emoci–emotion-cards/
  • Jaké emoce se nyní nejvíce bojíte, když ji vidíte projevenou u někoho jiného? A jaké emoce se bojíte u sebe?
  • Emoce je proměnlivá, hravá, přesahující jen pouhý pocit… emoce je sloveso. Nikoliv podstatné jméno. Zkuste se na některou konkrétní emoci podívat právě s tímto rozdílem – není podtstatné jméno, ale sloveso.

V dalším článku se podíváme na konkrétní emoce a tipy, jak se s nimi spřátelit. 

Přední mentorka žen zaměřená na ženskou sexualitu, sebelásku a seberozvoj. Studuje koučování na Institutu integrované sexuality v Americe. Založila projekt Alchymie ženy, kde během tří let prošlo kurzy již přes 35 tisíc žen. Napsala knihu Deník mámy a dcery a sama má dvě dospívající dcerky. Se svým manželem oslaví již 20 výročí od svatby a je jí velkou podporou nejen na podnikatelské cestě. Pořádá workshopy, konference, retreaty v zahraničí a online kongresy i kurzy, které pomáhají otvírat oči a milovat život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.